ANA SAYFA HAKKIMDA TARİF DEFTERİ MUTFAK ÖLÇÜ TABLOSU İLETİŞİM
Bereketin Diğer Adı Aşure ( Aşure Tarifi )

Bereketin Diğer Adı Aşure ( Aşure Tarifi )

LoadingTarif Defteri'ne Ekle

Muharrem  ayı,  Kur-an- ı kerim de  kıymet  verilen  4  mübarek  aydan bir tanesi..Aşure  günü  dediğimiz  Muharrem-i  şerifin 10. günü  de,bu  ayın  en kıymetli günü..

Ben bu  yıl  yoğunluğumdan  aşureyi 10.güne  yetiştiremedim fakat,biliyorum ki,ameller  niyete  göre  ve  bu mübarek günlerde  yapılan ufacık ibadet ve  işlenen  minicik  sevaplar  bile  Rabbim tarafından  çoğaltılarak,hanemize  yazılıyor.

Allah,yapılan dualarımızı,hayırlarımızı kabul etsin,hata  ve  noksanlarımızı  da  affetsin inşAllah.

Benim gibi  aşureyi  geciktirenler  varsa  işte  malzeme  listesi. 🙂

Aşure  Tarifi 

Malzemeler:

 • 2,5  su  bardağı  aşurelik  buğday
 • 1 çay bardağı  haşlanmış  kuru fasulye
 • 1  çay bardağı  haşlanmış  nohut
 • 2 yemek kaşığı  dolusu  kuş  üzümü
 • 2 yemek kaşığı normal kuru  üzüm
 • 1  avuç kuru kayısı ( Arzunuza  göre  arttırıp  eksiltebilirsiniz.)
 • 1  avuç kuru incir
 • 4-5  adet  karanfil
 • 1 tatlı kaşığı  çörek otu
 • 1  adet  elma
 • 1 avuç  fındık içi
 • 1 avuç fıstık içi
 • 1 avuç ıslanıp kabuğu soyulmuş badem
 • 1 avuç ıslanıp  kabuğu soyulmuş ceviz
 • 1 adet  nar
 • Damak  tadınıza  göre  şeker ( Ben bu tarife  1  kg. + 1 çay bardağı şeker  kullandım.Şekeri gayet iyiydi,daha hafif olsun derseniz  daha  az  ekleyebilirsiniz.)

DSC_2351

 

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Aşure Günü zerre kadar sadaka veren kimseye, Allahü teâlâ Uhud dağı kadar sevap verir.” [Şir’a]

“Allahü teâlâ, Aşure Günü’nü üstün kılmıştır. Allahü teâlâ, gökleri, yeri, dağları, denizleri, yıldızları, Arş’ı ve melekleri, Âdem aleyhisselâmı Aşure Günü yarattı. İbrahim aleyhisselâmın dünyaya gelişi ve Nemrud’un ateşinden kurtuluşu Aşure Günü oldu. İbrahim Aleyhisselama  oğlunun yerine kesmek için, büyük koç bugün ihsan edildi.” [Taberanî]

Muharrem Ayı ve Aşure Günü

“Şehrullahi’l-Muharrem” olarak meşhur olan, yani “Allah’ın ayı Muharrem” olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Allah’ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah’ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.

Âşura Günü ise Muharrem’in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.

Aşure Orucu

Peygamber (s.a.s.), “Aşure günü orucunun, önceki yılın günahlarına keffaret olacağını umarım” (Tirmizî, Savm, 47) buyurarak bu günde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Ancak Yahudiler, Muharrem’in sadece 10. gününde oruç tuttuklarından, onlarınkine benzememesi için önüne veya sonuna bir gün ilavesiyle iki gün ve yahutta hem öncesine hem de sonrasına bir gün ilave edilerek üç gün oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır.

Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresinin ikinci âyeti olan “On geceye yemin olsun” ifâdelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz.

Bazı tefsirlerimizde bu on gecenin Muharrem’in Âşurasine kadar geçen gece olduğu beyan edilmektedir.(1)

Cenâb-ı Hak bu gecelere yemin ederek onların kudsiyet ve bereketini bildirmektedir.

Kaynak ; Haber 7

 

aş

 Hazırlanışı:

 1. Öncelikle   aşurelik  buğdayı  bir  gece  önceden  ıslatın.
 2. Eğer  dondurucuda  haşlanmış nohut  ve  fasulye  yoksa,yine  onları  da  ayrı  ayrı  ıslatın.
 3. Aşureyi pişireceğiniz  gün, önce  buğdayı  tencereye  alıp,üzerini  2 parmak  geçecek kadar  sıcak su  ekleyip ayrıca  pişirin. ( Buğdayı  düdüklü tencerede  pişiriyorum,kısa  sürede  çok güzel pişiyor.)
 4. Buğday iyice  pişince, geniş bir  tencereye  alın ve  karıştırarak  kaynamış  su ilave  edin. (Buğday  piştikçe  lapalaştığı için ekstra  su ilave  etmek gerekiyor.Kıvamı  göz  kararı ayarlayın,ne çok cıvık ne  de  koyu olmasın
 5. Kuru  üzümleri  bir  kap içine  alıp,üzerine  sıcak  su ekleyin ve  siyah  suyunu  bırakmasını  sağlayın.
 6. Küpler  halinde  kesilmiş elma, haşlanmış nohut,fasulye,kabuğu  soyulmuş  badem,fıstık,fındık ve  cevizi kaynamakta  olan  buğdaya  ekleyin.
 7. Yıkanmış  ve  ince  doğranmış kayısı ve  inciri  ile  suyunu  birkaç kez  süzdüğünüz  kuru  üzümleri  de  buğdayın kaynadığı  tencereye  ilave  edip  hep birlikte  pişmeye  bırakın.
 8. Tüm malzeme  ile  birlikte   kıvamı koyulana  kadar  kaynatın.
 9. Kıvamı  koyulaşan  aşureye  azar  azar  şeker  ekleyip  karıştırın ve  şekerini  kontrol  edip,uygun kıvama  gelince  eklemeyi  bırakın.
 10. Şekerle  birlikte  10 dakika  daha  kaynatıp  ocaktan alın.
 11. Aşureleri  kaselere  boşaltıp  üzerlerini  dilediğiniz  gibi  süsleyip  servis yapın.

 

 

DSC_2365

 

Bugüne “Âşura” denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir. Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir:

1. Allah, Hz. Musa’ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.

3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.

4. Hz. Âdem’in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.

5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.

6. Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.

7. Hz. Davud’un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.

8. Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.

9. Hz. Yakub’un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.

10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.(2)

Hz. Âişe’nın belirttiğine göre, Kabe’nin örtüsü daha önceleri Âşura gününde değiştirilirdi.

İşte böylesine mânalı ve kudsî hâdiselerin yıldönümü olan bu mübarek gün ve gece, Saadet Asrından beri Müslümanlarca hep kutlana gelmiştir. Bugünlerde ibadet için daha çok zaman ayırmışlar, başka günlere nisbetle daha fazla hayır hasenatta bulunmuşlardır. Çünkü, Cenab-ı Hakkın bugünlerde yapılan ibadetleri, edilen tevbeleri kabul edeceğine dair hadisler mevcuttur.

DSC_2380

 1.  Afiyet  şifa  olsun inşAllah…

 

 

21 yorum

 1. Pingback: Bereketin Diğer Adı Aşure ( Aşure Tarifi )Yemek Blogları | Yemek Blogları

 2. Meraba size iki tavsiyem var : bugdayi bir gece onceden bir tasim kaynatirsaniz sabaha cok daha kisa surede pisiyor. Ikincisi cevizi asurenin icinde degilde suslemesinde kullanirsaniz asurenizin rengi kararmaz

 3. Meraba size iki tavsiyem var : bugdayi bir gece onceden bir tasim kaynatirsaniz sabaha cok daha kisa surede pisiyor. Ikincisi cevizi asurenin icinde degilde suslemesinde kullanirsaniz asurenizin rengi kararmaz

 4. Yasemin says:

  Merhabalar ben tarifinizi denemek istiyorum ilk defa denicem bu arada. Bu tarifden nekadar cikiyor acaba?

 5. zeliha says:

  Coookkk tesekkurler zelll!harika gozukuyo n ypcm ins ..senide asurenide yerim.minik oglumla opuyoruz seni:)

 6. merhaba , ben de ilk defa denicem , buğdayı düdüklüde kaç dk . pişiriyorsunuz?

  • Merhaba, buğdaya göre değişmekle birlikte 40 dk. kadar pişirdim.İyice piştikten sonra geniş tencereye alıp diğer işlemleri uyguladım..Sevgiler.

 7. Merhaba allah nasip ederse bu sene ile 3.kez yapmis olacagim asure… annemin tarifi var. Ilk denememde harika olmustu. Cogu insan cok sasirmisti yaptigima tum denleri butun gibiydi yani su icinde yüzen bi gorunusu yoktu… sizlere tavsiyem kapatmaya yakin 1 su bardagi süt dökun ve hafif karistirin zaten hemen kaynar… harika guzel renk veriyor beyaz oluyor. Bide kesinlikle ceviz koymayin karartiyor…. allah tum dualarimizi ve asuremizi niyetimizi kabul etsin amin.

 8. semiha says:

  Altini kapattiktan 15 dakika sonra 1 bardakta sut ekleyince daha lezzetli oluyor tavsiye ederim.

 9. zeliha says:

  Canim…bebikdi okuldu derken cok istedigim halde yapamadigim asureyi muharrem ayi bttikten sonra bugun yptim..olsun.bugunde gayt guzel olfu..bayila bayila yedi herkes..iyiki once sen yaptin sonrada ben:) dusunen varsa hic durmasin ypsn..takipyeyim bilesin;))

  • Canım beğenmene çok sevindim 🙂 Yoğunluğunu anlıyorum,ben de daha irmik helvasını yapamadım 😉 Afiyet şifa olsun inşAllah..Sevgiyle

 10. zeliha says:

  Hic onmli degil canim misait olunca yparsn..bu asure baya bi susturur onu;)))

 11. Soylemek istemiyorum ama yine de soylemeliyim ki asure yapmak bir amel degildir,amel gibi yapilirsa bidaattir 🙂 guzel bir adettir ancak ibadet sevabi almayiz..asure gununde yapilmasinin da,iceriginin de Nuh aleyhisselamin gemideki sikintisiyla yaptigi yemekle ilgisi yoktur..ancak gunumuzce guzel bir tatlidir..12 ay yapilabilir..

 12. Ummugul says:

  Aşurelik bugdayi,fasulye ve nohutu kaynar suylami isliyoruz yoksa soguk suylami

Yorumunuzu yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.