ANA SAYFA HAKKIMDA TARİF DEFTERİ MUTFAK ÖLÇÜ TABLOSU İLETİŞİM
Cennettir Şükrün Kucağı..

Cennettir Şükrün Kucağı..

LoadingTarif Defteri'ne Ekle

Bir başlasan,teşekkürün ne ucu var,ne bucağı.
Şikayetten kurtulup gel,cennettir şükrün kucağı.

Senin de en büyük yitiğin bu değil mi ? Şikayetten ve sızlanmaktan vakit bulup,teşekkür edemiyorsun.Halbuki şükre dursan,başka hiçbir şeye vaktin kalmayacak.

 

Şükret! 

Bir damlacıktan oldurdu seni.Daha bebektin,güldürdü.Oturttu,yürüttü,büyüttü.
Tüm bunların olması için sebepler yarattı.Ebeveynini,sevenlerini,etrafında şefkatle dolandırdı. 

Daha dünyadan haberin yokken,dünya etrafında dönüyordu. 

Çocuktun,gençleştin,yetiştin. 

Şimdi belki yaşlısın,belki de yaşlanmayı bekleyen..Hangi çağda ve ne durumda olsan,aynaya her baktığında ,görebildiğin bir yüzün oldu. 

Kaşlar,gözler,burun,çene,kulaklar ve yanaklar verdi sana. 

Halbuki daha bu sabah,bunlar için şükretmen gerekirken,sen ‘’minik bir sivilce için’’ dertlenmekteydin. 

Dilini döndürdü.Derdini nasıl anlatabileceğini öğretti.Acıktın,ağladın ,süt geldi.Güldün,şen oldun,tebessüm geldi.Karşında hep bir muhatabın oldu.’’Yalnızım!’’ dediğin çoğu zaman,yanında birileri vardı.Belki hissedemedin; ama hiç kimseler yokken de Allah vardı.Aslında hiç yalnız kalmadın.Korudu,gözetti,besledi,sevdi.Bunun için de sebepler halketti.Üzülüp ağlamanı,gaflete düşüp hatalar yapmanı seyretti.Sırrını,senin hayrına olmak dışında,kimseye vermedi.Sofrana nasip ettiği yiyecekleri,verdiği dişlerle çiğnedin.Nimetlerin tadını,verdiği dille aldın.Çoğu zaman unuttun;  ama ekmeği,O’nun yarattığı tükürük bezleri yardımıyla yumuşattın.Sağlıklı bir yutak verdi de,yuttun.Çalışan bir mide verdi de hazmettin.Sıhhatli böbrekler,bağırsaklar verdi de,fazlalığı vücudundan atabildin.Bunun için çalışan her bir kas,bu uğurda hizmet eden her bir hücre,şükrüne sebep olmalıyken,daha geçenlerde sen ‘’alamadığın araba için’’ dertlenmekteydin.
Tarayıp şekil verdiğin,seni güzel kılan,tel tel saçların vardı.Hastalıktan  korunmuş güzel bir cildin,sağlıklı tırnakların,ayakların vardı.Bacakların yürüyebildi.Kolların uzanabildi.Dizlerin,dirseklerin bükülebildi.Parmakların eksiksiz,eklemlerin kusursuz,bileklerin ağrısız idi.Koku alabilen bir burnun,güzelliklerden etkilenerek iyi hissetmeni sağlayan müthiş bir sinir sistemin vardı.Kanın vardı,dolaşıyordu.Aklın vardı karışıyordu.Kalbin vardı çalışıyordu.Hiçbir emek sarf etmeden,hiçbir bedel de ödemeden kavuştuğun onca nimet varken,daha dün,gelen misafirlerine ‘’daha büyük bir evin olmadığı için.’’ Dertlenmekteydin.
Nicesi sokaklarda yatıyordu aynı anda.El üstündeydin.Birçok kardeşin zalimlerin ayakları altında eziliyordu aynı anda.Adın ‘’eşref-i mahlukat’’konmuştu.Yaratan ‘’halifemsin’’buyurmuştu. 

Kulakların duyuyor,gözlerin görüyor,kalbin hissediyordu.Yine de şükrederek üzerindeki nimeti artırmak varken sen,hep ‘’erişemediğin alası,ulaşamadığın dahası için’’ sızlandın.Allah’ın vaadi pek açıkken,Allah şükrün karşılığını bol bol verenken,daha biraz önce sen ‘’daha fazla para kazanmadığın için’’ dertlenmekteydin. 

Diğer yanda,külfete bile şükreden kullar vardı.Yokluğa şükreden güzeller vardı. 

Onlar her geleni Hızır bildiler.Başlarına gelen ve gelmeyen her işte bir hayır gördüler.Verileni de esirgeneni de nimet bildiler. 

Şükret hey! 

Senin başına daha nice bela uğramadı! Sen safayı bile vesveselerinle cefaya çevirirken,Rabbine beslediği hüsn-ü zan ile cefayı safaya çeviren kullar vardı.Sen tokluğa sevinemezken,açlığa sevinen; sen sağlığa sevinemezken,hastalıkla neşelenen nice kul..
Yarın cennete girişin gecikirse şaşma.Bu gecikme hiç olmasın,ebedi rahata erenlerden ol diye,bunları haber verene şükret. 

Çok olan nankörlerin değil,az olan şakirlerin arasına katıl. 
  Nicesinin teninde bir hastalık var; Onlar sıcağı hissedemiyorlar.Bu sebeple derileri yansa fark edemiyorlar.Yandıklarını,yanık kokusundan anlayabiliyorlar.Oysa hissedebilen tenin için şükretmen gerekirken şuan sen ‘’hava çok sıcak olduğu için.’’dertlenmektesin. 

Haklı olup,hakkını alamadığına üzülüyorsun.Şükret! Haksız olsan daha mı iyiydi? Sana her dem ‘’Aman Ya Rabbi!’’ dedirten yaraların,sızıların için şükret! Yarasız gafillerden olsan daha mı iyiydi? 

Fakirliğine şükret! Cimri zenginlerden olsan daha mı iyiydi? Bırak artık çocuk gibi birilerinin elindeki dondurmaya bakıp yalanmayı! Elindeki ekmeğe şükret.Hatırla,çünkü çok çabuk unutuyorsun:O bir parça ekmeğin kokusuna,niceleri hasret.Allah aşkına bil: Kimilerinin ısıtacak bir evi bile yoktu,sen geçen kış,’’Evin doğru düzgün ısınmadığı için’’ dertlenmekteyken. 

Her ne olsa Şükret! Taşlanırken bile şükredecek en az iki sebep vardır.Eğer o taşlar hakkınsa,sana buğzeden imanlı muhatapların olduğu için şükret.Hakkın değilse,seni sana çektirdikleri cefa ile günahlarından temizleyip Allah’a yaklaştırdıkları için şükret! 

Kanaatten bıkma.Şükret de sevin. 

Sevin de güzelleş.Güzelleştikçe yine şükret. 

Hiçbir zaman hakkıyla şükredemeyeceğini anla da şükret.Şüphe yok,bir başlasan,teşekkürün ne ucu var,ne bucağı. 

ŞİKAYETTEN KURTULUP GEL,CENNETTİR ŞÜKRÜN KUCAĞI..
Neslihan Nur Türk..
Şükür ve dua dolu nice nice kandillere..
 
Bu yazının etiketleri:

17 yorum

 1. çok şükür …çok şükür miraç kandiline de eriştirdi Rabbim daha nice güzelliklerle karşılaştırsın bizi inşallah ramazan ayınıda,bütün güzellikleri yaşatsın yaşayalım layığıyla. hayırlı kandiller olsun tüm islam alemine

 2. Süper bir yazı olmuş…Paylaştığınız için teşekkürler . Yüreğinize, ellerinize sağlık..İnsan şükretmeyi bilirse gerisi hiç önemli değil.bence…Aldığımız ve verdiğimiz her nefese şükürler olsun..Miraç Kandiliniz mübarek olsun..

 3. bu güzel yazı için teşekkürler.gerçekten şükretmek çok önemli.hayırlı kandiller

 4. hayırlı kandiller.. yüreğimi ısıtan sıcacık paylaşımına teşekkürler..

 5. Ne kadar doğru yazılanlar, bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

  Hayatta ki olumsuzluklara o kadar odaklanmışız ki güzelliklerini görmekte zorluk çekiyoruz.

 6. Beni bir kez daha kendıme getırdı bu yazı. Allah razı olsun yazandan ve buraya ekleyenden 😉

 7. Aldigimiz ve verdigimiz her nefese sükürler olsun, sizin de kandiliniz mübarek olsun… Sevgilerimle,

 8. Canımm.. uzuuun zaman oldu görüşmeyeli:P nedenini bilemediğim bir sebepten dolayı sayfana bir türlü giremiyordum. bugünde sansımı deneyeyim dedim ve oldu..!!! yaşasııınn!!! ailecenek inşaallah sıhat ve afiyettesindir.. inşaallah undan sonrada sayfana kolaylıkla ulaşabilirim.. bende “lezzetcafe” adı altında bloğumu yeniledim. beklerim canım..
  Gelelim bu anlamlı günde,bu güzel ve anlamlı,başucu olması gereken içten paylşıma..TEŞEKKÜRLER…Bu vesileyle kandilini tebrik eder dua ederken beni de hatırlamanı dilerim….içten sevgi ve dualarımla…ATİKE..

 9. paylaşım çok güzelll, teşekkürler canımmm
  kandilin mübarek olsunnn:))

 10. hayırlı kandiller cnm
  dualarda buluşmak ümidi ile..
  sevgi ile kal..

 11. Canım benim kandilin mübarek olsun. Şükür ki senin gibi bir arkadaşım var.

 12. yüreğinize sağlık

 13. Amin…
  Kandiliniz mübarek olsun inşAllah…

 14. canım yazın mükemmel olmuş.bunu okuyunca benimde aklıma çok eskiden anlatılan bir malumat geldi aklım.zamanın brinde bir adam 500sene ibadet etmiş yaradanına öyleki cenabı hak her gün ağaçdan bir nar halk edermiş onun için oda onu yer ibadetine devam edermiş.ruhumuda secde de iken al rabbim diye dua edermiş.ve öylede olmuş.hesap günü gelmiş mevla kuluna sormuş ey kulum rahmetimlemi yoksa ibadetinlemi cennetime girmek istersin diye.kulda yarabbi ben sana 500sene ibadet ettim ibadetimle cennete girmek isterim der.sonuç ameller tartılı netice 500 senelik ibadet sadece göz nimetinin karşılığıdır.adam hatasını anlar tevbe istiğfar eder.diyeceğim VÜCÜDUMUZUN HER KILI GELSEDE DİLE YİNEDE ŞÜKRÜNÜ EDA EDEMEZ BİR ZERRE.HEPİNİZE HAYIRLI KANDİLLER OLSUN İNŞALLAH

 15. Allah’ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz kutlu olsun…
  Canım gözlerim doldu okurken Rabbim
  razı olsun senden.Dualarda unutulma
  mak dileğiyle…

 16. mimledim yine.
  🙂

 17. boyle seyler nedence ya okuyunca yada tv izleyince aklima geliyor.gunluk stresten unutuyoruz herseyi kolayimiza geliyor,kolay hayatlar yasamak.

Yorumunuzu yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.