ANA SAYFA HAKKIMDA TARİF DEFTERİ MUTFAK ÖLÇÜ TABLOSU İLETİŞİM
Tahin Pekmezli Çörek ve DUA…

Tahin Pekmezli Çörek ve DUA…

LoadingTarif Defteri'ne Ekle

Tahin  pekmez  ikilisinin  en çok yakıştığı,doyurucu  ve  enfes tarif ;

TAHİN PEKMEZLİ ÇÖREK

Malzemeler:

 • 1 paket yaşmaya
 • 2  yumurta (Birinin sarısı üstüne)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2 çorba kaşığı şeker
 • 2 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • Aldığı kadar un
İçine: 1 su bardağı tahin, yarım fincan pekmez

hazırlanması:

 1. Maya ve sütü yoğuracağımız kaba alıp 10 dk. bekletip diğer malzemeleri ekliyoruz.
 2. Yoğurduğumuz hamuru dört eşit parçaya bölüp,merdane ile açıp,ortasına karıştırdığımız tahin pekmezden gezdirip,fırça yardımıyla hamurun çevresine yaydıktan sonra kare şeklinde katlayıp,üzerine un serpiştirip merdane ile yeniden kare şekilde açıyoruz.
 3. Açtığımız hamurdan 1 parmak kalınlığında şeritler kesip, buralayarak yuvarlayıp yağlı kağıt serili tepsiye yerleştirip,üzerine yumurta sarısı  sürüp susam ekleyerek üzeri kızarana kadar pişiriyoruz
Afiyet şifa olsun..
Cân-u gönülden gelir, niyazdır, hülyâdır bu!Gülümse ve âmin de, çün hayır duâdır bu.

Zaten bizim bedduâ ile ne işimiz olur? Gerçi, can acımızın ve öfkemizin coşmasını fırsat bilip, ara sıra dilimize dolanmaya kalkışır;lâkin yüz vermez, elimizden geldiğince, dilimizden uzak tutarız. Mâdem böyledir, mâdem bize yaraşan ve bize can katan, istisnâsız herkes hakkında, öncelikle hayrı dilemektir, duâya duralım. Çünkü kılıçtır, kalkandır, silahtır. Çünkü güldür, ikramdır… Ümittir, selâmdır, emândır duâ.

Yüceler yücesi Rabbimiz! Fakirliğimize cömertliğiyle, kusurlarımıza affediciliğiyle, kederlerimize lâtifliğiyle mukâbele edenimiz! Sen bizim yaratanımız, koruyanımızsın.
Senden başka gidecek kapı, tutunacak dal, sığınacak koy tanımayız. Yarattıklarınla yardım etmeni, sebeplerle ikramlamanı, vesîlelerle öğretmeni severiz. Her takdîrini tebessümle kabûl edecek, kulluk şuuruna ermemizin emâresi olacak, iki cihan huzûrumuza kapı açacak rızâ hâlini isteriz Sen’den. Saymaktan ve karşılığını vermekten âciz olduğumuz nice lûtfunun yanına, bunu da ekle Allah’ım!
Bizi iyilerden, iyi niyetlilerden et. Bizi bizden daha iyilerle ve onlar arasından da bilhassa yiğitlerle karşılaştır, hemdem et. Sana teslim olmuşlukla gelen sekîneti, Sana esir olmuşlukla gelen hürriyeti ve Sen’de nihâyete ermişlikle gelen bidâyeti ver bize. Nefsinin zebûnu olmaktan ve öyleleriyle karşılaşmaktan sana sığınırız.
Güzeller güzeli Rabbimiz! Açlığımıza nimetleriyle, günahlarımıza rahmetiyle mukâbeleedenimiz! Sen bize sabırla mühlet verensin. Haddi aşmalarımıza karşılık, merhametinin enginliğini bildirerek, karamsarlığa düşmemizi engelleyensin. Sevgili Habîbin Hazreti Muhammed Mustafa’nın şefâatine kavuşmayı diler ve yalnızca Sen’den medet umarız!
Ardımızda, bizi bir ömür boyunca utandırmaya yetecek kadar çok ayıp bırakmış olsak bile, tövbe ile temizlenmeyi nasip et. Yeni utançlardan koru bizi. Sen’den ümidini hiç kesmeyen ve îmânın verdiği kuvvetle, en zor ve yıkıcı imtihanların ardından bile, her seferinde, yine ve yeniden doğrulabilen, yol ne kadar zor olursa olsun, yılmadan hep Sana doğru ilerleyebilen kullarla bir ve berâber et.
Şerler içinde saklanan, farkına varalım da hikmetini kavrayıp şükredelim diye bekleşip duran hayırlara kavuştur bizi. Hayırlar içinde pusu kurmuş bulunan şerlerden, ne olur, koru bizi.
Gönlümüzü prangalardan kurtar. Paranın, makâmın ve nefsî arzûların parmağında kuklaya dönüşmekten muhafaza eyle. Hevâsına esâretten, sesi çıkmayan cesâretten, şâha kalkmayan celâdetten uzak et bizi. Hâlimize yiğitlik, kalbimize seyitlik, kanımıza aşk doldur! Bezginlikten, ezginlikten, yoluna fedâ ve şükrünü edâ edemeyeceğimiz zenginlikten Sana sığınırız. Onuruyla mücâdele etmek varken, korkakça pes etmekten; vakar ile sükût etmek varken, densizce ses etmekten koru bizi.
Kokusunu ve rengini sevdiğimiz gülün, dikenini de sevmeyi, mahzûnken de gülümsemeyi, rızân için sabretmeyi öğret. Müstehak olanı yerebilmeyi, düşmanı yerlere serebilmeyi, şu göğsü îmanla gerebilmeyi lûtfet bize!
Kıskançlığın, içimizden ve dışımızdan saldırarak yiyip bitirmesinden, şeytanın ve şeytana uymuşların fitnesinden, dünyanın her türlü gailesinden Sana sığınırız. Musafaha etmek varken yumruk atan, ferahlık vermek varken bunalan ve bunaltan, kolaylık göstermek dururken zorluk çıkartan kimselerden olmayalım.
Yolumuzu harama uğratma. Elimizi, gözümüzü, dilimizi haramdan koru. Her türlü sevinç ve imkân, helâl yoldan gelsin bize. Hem zayıf, hem âciziz. Bir an bile bırakma da, Sen, ne olur hep Sen sâhip çık bize. Züleyhâlar karşısında Yûsuf’luk, Firavunlar karşısında Musâ’lık, EbûCehil’ler karşısında Ebû Bekirlik lûtfet, neslimize ve nefsimize!
Bizi temizle. Nicesinin kalp ve beden temizliğine de sebep eyle. Kusurlarımızı, duâsı ile yardım ederek, iyileşmemize vesile olacak dostlarına aç da, fitneci, kötü niyetli ve fesat kimselere karşı, ne olur, setreyle. Utanmaktan, utandırmaktan ve utanmaz olmaktan muhafaza buyur.
Yetimler, öksüzler, dullar ve tüm kalbi kırıklar için tesellî, ümitsizler için ümît, şerler için kilit biz olalım. Kaybetmişlere yolunu buldurduğun iz olalım. Müslüman olarak yaşamayı ve Müslüman olarak can vermeyi nasip et. Yememizde, giymemizde, her işimizde ve her hâlimizde sünnete uygun davranmaya alıştır. Sevdiklerine yakın eyle, sevmediklerinden uzaklaştır. Affedenlerden ve affedilmişlerden olmakla nasiplendir.
Şaşırtan, saptıran ve azdıran etme bizi. Şaşmışların, sapmışların ve azmışların şerrinden emîn eyle. Âfiyet ver, sâfiyet ver, mahviyet ver. Başımızı, ortamızı, sonumuzu hayreyle. Açılmasın, dostlarınla bağımızı düğüm eyle. Son nefesten sonrasını, gel ne olur, düğün eyle… Hakedememiş olsak da, gel, zorları âsan eyle. Lûtfunu tamâma erdir, Cemâlini ihsân eyle.
Kimsesizler kimsesi Rabbimiz! Duâya icâbet edenimiz, gizli açık tüm yakarışlarımızı bilenimiz! Sen, her türlü hata ve kusurdan münezzeh olan, azîmsin! Habib-i Kibriyâ’ya, âline ve ashâbına da selâm olası Hazreti Muhammed Mustafâ’ya hürmeten,(Aleyhissalatü vesselam) duâmızı kabûl eyle. Ey Rahmân ve ey Rahîm! Âmin, âmin, âmin…
Neslihan Nur TÜRK
Cumamız mübarek,dualarımız kabul olsun…
 
Bu yazının etiketleri:

31 yorum

 1. Güülüüüüüüüüüüüüüm
  hayırlı sabahlar
  yine döktürmüşsün bakıyorum.

  ellerine sağlık ellerin dert görmesin inşallah

  mutluluklar

 2. amin , allahım yapılan dualarımızı inşallh kabul eyler,

  tahinim yok olsa hemen kalkıp yapasım geldi 🙂
  harika görünüyor zelihacığım ellerine emeklerine sağlık….

 3. canım ne güzel …duanın.. nimetin kıymetini bilen insanlarız şükürler olsun… ALLAH’ım bize dünyadada ahirettede iylik ver diye çok dua ederim her zaman
  tarifinde çok besleyici ve lezzetli görünüyor ellerine sağlık ALLAH’a emanet ol sevgiler:)

 4. Immm..Tahin ve pekmez ikilisine olan muptelalığım yüzünden eve herzaman almıyorum.Çünkü bir kase tahin pekmezi mideye indirebicek potansiyele sahip bir midem var…Ctesi misafirim gelecek bu şirin şeyleri bugün akşam yapsam ctesi gününe bayatlar mı acaba yada tadında bir değişiklik olur mu?

 5. Canım günün aydın olsun inşallah ne kadar güzel bir paylaşım bu yazanın
  ellerine,senin yüreğine sağlık.ÇÖrek tam benlik tahin-pekmez ikilisine küçüklüğümden beri dayanamam kekte çok kullanırım.Bu nefis çöreği ilk
  fırsatta deneyeceğim nasipse:)))Sunum ve fincanda süper öpüyorum…

 6. Fatoşcum, muntazam bir saklama kabına koyduğun sürece hiçbir şey olmaz canım.:)
  Servis etmezden evvel fırında ısıtınca da yeni pişmiş gibi olacaktır inşAllah..
  Kolay gelsin,şifa olsun..

 7. “Ey Rabb’im! Karanlıklar ve tehlikeler denizinde bizleri güvende kıl ve bizi sahil-i selamete erdir. Çünkü sen bizim tek sığınağımız Sen’sin ve bütün sıkıntılar ancak seninle dağılır…Ey Rabb’im İsm-i Azam’ın nuru hürmetine ihtiyaçlarımızı gider ve Hayy ismin hürmetine dualarımıza seri bir şekilde cevap ver”… Amiiin
  Sevgili “Zel” duana duayla mukabelede bulunmak istedim… Ağzına gönlüne kalemine ve ellerine sağlık… Sevgiler

 8. çörek nefis görünüyor canım.ellerine sağlık.hayırlı cumalar.

 9. canim, hizlica hayirli dualar ve cumalar demeye geldim, muck!

 10. Aminnnnn, aminnnn aminnnn.. Bu mübarek cuma günü böyle güzel bir duayı nasip ettin ya bana, Rabbim senden razı olsun, amin diyen tüm gönüllerin dualarını kabul eylesin inşallah..

  Çöreğe zaten diyecek lafım yok, ellerin dert görmesin.. sevgilerimle..

 11. Amin tüm dualarımıza, dualarınıza binlerce kez..

 12. gül şeklini veremezsek yuvarlayı versek nasıl olur acaba,eline sağlık canım nefis duruyorlar

 13. Kardelen: Neden olmasın ki,elbette olur:) Kolaylıklar diliyorum..
  Sevgilerimle..

 14. bende istiyorum zeliha ablacım banada yap 🙂

 15. tahin- pekmez dostluğu bu kadar güzel olurdu hani 🙂

 16. Tahin ve pekmez ikilisinin olduğu hiç bir tarife dayanamam.Çok da güzel şekil vermişsiniz,elinize sağlık.

 17. Bencede cok güzel görünüyor ellerine emklerine saglik canim.Hayirli aksamlar.

 18. aminnnn canım her zamanki gibi gönlüne yüreğine sağlık..
  çörek mi gel beni ye diyor resmen :)birde içinde ceviz hayal ettim ben ımmmm ellerine sağlık,görüntüsü çok şeker 🙂

 19. Amin. Çörekler çok nefis görünüyor.Ellerine sağlık.

 20. amiinnn canm..
  çöreklerin nefis görünüyorlar..
  havalar serinledikçe tahinli tarifler artacak sanırım:))
  sevgiler.

 21. ellerine sağlık çok lezzetli görünüyorlar:-)

 22. pekmezlisini bilmiyodum.
  ama aklım tarif öncesi sözlerinde kaldı ama.
  🙂

 23. Ellerine sağlık canım çöreklere bayıldım, harika görünüyorlar.

 24. aminnn canım,bu ne içten bir dua rabbim kabul etsin..çörek için tek kelime enfes görünüyor,öpüyorum…

 25. AMINNN
  Doyurucu ve besleyici , nefis olmus pekmezli cörekler
  Ellerine saglik canim

 26. Amin. Rabbim dualarımızı kabul etsin. Ne güzel, içten dua etmeme sebep oldun. Teşekkürler.
  Tahinli pekmezli çörek çok sevilir bizim evde.
  Ellerine, gönlüne sağlık.

 27. Merhaba canım, ben de geçenlerde milföyden tahinli çörek yapmıştım Çıtır çıtır ve çok pratikti. Bunu da kesinlikle denemek istiyorum. Ellerine sağlık canım. Tahin ve pekmezin uyumuna diyecek yok. Kesinlikle tadı şahanedir. Tam benlik:))))
  Sevgiler…

 28. Merhaba Umut Sepeti blogunuza bayıldım. Yemek tarifleri arıyordum, tesadüfen sizin sayfanıza girdim ve hemen izlemeye aldım. Ben de Beden-Zihin-Ruh üçlümüz üzerine bir blog yazarıyım. Umarım tanışırız başarılarınızın devamını diliyorum.

  Sevgiler

 29. Sibel Hanım hoşgeldiniz,hoşluklar getirdiniz.
  Ben de hemen iade-i ziyarete geldim fakat, yorum bırakamadım.İnsanın ruhunu aydınlatan yazılarınızın takipçisi olacağım..
  Sevgilerimle..

 30. KAMKAM says:

  KAÇ DERECEDE PİŞİRİLİCEK?

Yorumunuzu yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.