ANA SAYFA HAKKIMDA TARİF DEFTERİ MUTFAK ÖLÇÜ TABLOSU İLETİŞİM
Adını ”Töre” Koymuşlar !!!

Adını ”Töre” Koymuşlar !!!

LoadingTarif Defteri'ne Ekle
 ( Görsel netten alıntıdır)
Gencecik bir kız.
Adı Hasret
Ailesine göre 22, kimlik kartına göre 15 yaşında.
Yaşının önemi yok aslında.
Beni sarsan,isyan ettiren, yaşadıkları..
Veya yaşamaya hakkı olup da yaşayamadıkları.
Takvimler 21.yüzyılı gösteriyor ama, yaşanan insanlık dışı olaylar,kadınların kızların para ile alınıp satılabilen eşya muamelesi gördüğü, diri diri mezara gömüldüğü tarihin kara dönemlerini aratmıyor!
2013’ girmek için gün sayarken, gencecik bir kız öz ailesi tarafından,tacize uğrayıp hamile kaldığı gerekçesiyle boğulup çaya atılıveriyor..
Allah’ın verdiği can, Allah’ın verdiği yaşam hakkı hiçe sayılıyor.
 O’nun  kullarına sağladığı irade hakkı da..
NEDEN?
 
Hasret, istemeyerek evlendiği kişiyle  mutlu olamayıp,ailesine sığınıyor.
Bu defa da kuzenleri tarafından rahatsız edilip, hamile bırakılıyor!
Onu hamile bırakanlar evlenmek istemiyorlar.
Hal böyle olunca kendilerini kanun koyucu, düzeni sağlayıcı olarak gören! aile fertleri,durumun vehametinden sebep, Hasret’i ortadan kaldırıp,namuslarını temizlemeyi, üzerlerine bulaşan kirden arınmayı  görev bilip, boğuyorlar gencecik kızı!
(Yapılan otopsi sonucu,boğularak öldürüldüğü tespit edilip,ciğerlerinde dere suyu bulunmuş.)
 
Onu o hale getirenlerse ortalarda yok!
Zaten onların suçu da yok!
Suç Hasret’te!
Otursaydı ya kocasının dizinin dibinde!
Dönüp gelmeseydi ana evine.
Kadın dediğin,kocasının yanına yaraşır nihayetinde!
Mutluymuş,mutsuzmuş kimin umrunda!
‘Elalem ne der’ler varken, töreler vicdanlara hükmederken, dört bir yanımız dinin yerini alan hurafelerle çevrilmişken, bir kadının mutlu veya mutlu olması ne kadar önemli olabilir ki?
Kim önemser bunu ,kim bu gidişe dur diyebilir ki ?
O kıza o kötülüğü yapanları ‘’erkektir,elinin kiridir,ne yapsa yeridir!’ zihniyetiyle yetiştirip,kızlarına eşya muamelesi yapan ailelerden ne beklenebilir ki?
 
Durum  vahim.
Durum fena!
Ne akla sığıyor, ne imana, ne de vicdana!
Ne oluyor bu insanlara diyorum çaresiz..
Kalplerine karlar mı yağmış?
Bu kadar mı donmuş yürekleri?
 
Yok muydu  o kızı mutlu etmenin,insana yaraşır bir hayat sağlamanın çaresi?
Dün Hasret,bugün Zeynep,yarın Ayşe…
Zihinler değişmedikçe, kalıplar sökülmedikçe ardı arkası kesilmeyecek.
Kadına şiddet hız kesmeden devam edecek.
 
Kimbilir daha kaç  kadın adına töre! denilen lanet olası,sonsuza kadar kaybolası uygulama yüzünden,gençliğinin baharında sökülüp alınacak hayattan!
Ne zaman ki adalet,bir kelime olmaktan öte, bir yaptırım mercii olarak yer edinecek dünyada,ne zaman ki insanlar inançlı, ahlaklı,düzgün bireyler olup,o doğrultuda insanlar yetiştirip, hükmü Allah’a bırakmayı becerecek,işte belki o zaman daha yaşanabilir bir yer olacak dünya.
 
Aksi takdirde  işlediği ayıp! yüzünden,cenazesi ortada kalan kızlar,sözlü, fiziksel şiddete,hakarete maruz kalan, dünyaları mahvedilip, inançları zedelenen kadınlardan geçilmeyen bir yere dönüşecek!
 
Biz kadınlar olarak, şu yüzyılda,cahiliye dönemini aratmayan uygulamaların son bulması için bir adım atabiliriz.
 
Daha çok tedbir alınıp, daha çok madur kadına kucak açılıp,geleceğinin güven altına alınması adına, ulaşabileceğim en etkili mercii olacağını düşündüğüm Başbakanlık İletişim Merkezine konu ile ilgili düşünce ve temennilerimi yazıp gönderdim.
Ne kadar çok başvuruda bulunulursa,o kadar ses getireceğini düşünüyorum.
Sadece 5 dakikanı alacak olan bu uygulamayla, bundan sonrası için, hemcinslerine destek olmak istemez misin?
Kadınların itilip,kakılmadığı, insanca yaşadığı bir Türkiye için elele diyorum ben.
Var mısın?
 

26 yorum

 1. Ellerin dert görmesin, çok önemli bir konuyu işlemişsin.Allah razı olsun, sağolasın.
  Töre deyip kılıf bulmuşlar, bir toplum ki; başka birisi hatta bizzat kendi ailesinden birisi, kızın ırzına giriyor ama suçluyu alıp öldürmüyorlar da kızı öldürüyorlar.Tuhaf değil mi, gerçekten namus peşinde olsalar namuslarına saldırıda bulunanı hedef almaları gerekmez mi?
  Hayır, hem kızlarını bir çeşit malzeme yapacaklar, hem de ırzına geçilince artık kirlenen bir eşya gibi tedavülden kaldıracaklar.
  Caydırıcı hiç bir hukuk önlemi de almayacaksın, sadece dostlar alışverişte görsün misali dernekler, kuruluşlar vs. yeni bir cinayete kadar konuşacaklar.
  Ben de yazayım bakalım, bir kişi bir kişidir.
  Sağlıcakla.Sevgiler.

 2. CANIM BENİM DUYGUSAL KIZIM
  NE KADARDA GÜZEL ANLATMIŞSIN
  ÇOK HAKLISIN ÇOK AMA DAHA ÇPOOOOOOOOOOOOOK YAPACAĞIMIZ ŞEYLER VAR
  BİLİNÇLENMMİZ ŞART
  HAYIRLI GÜNLER

 3. ben artık bu durumdan allaha sığınıyorum. başbakanlığa bir şey göndermek anlamsız geliyor. son on senede kadına yönelik şiddet katbekat arttı. tecavüzcülerin neredeyse sırtı sıvazlanırken mağdur olan kadın yerden yere vuruluyor, öldüyse kurtuluyor ölmediyse ölmekten beter ediliyor. üç çocuk üç çocuk nutukları atılırken kadının bir hayatı olup olmaması hiçe sayılıyor ve kadının evdeki yeri kuluçka makinasından öteye geçemiyor. başbakan yardımcısı vajina kelimesinden utanırken türkiyenin kadın ölümlerde birçok ülkeyi geride bırakarak birinci olmasından utanmıyor. bunlar sadece duyduklarımız kadın olmak bütün dünyada zor ama türkiyede imkansız hale getiriliyor. allah sonumuzu hayır etsin.

 4. Düşünüp de yazamadıklarımı yazmışsın.inan duyduğumdan beri beynim uyuştu.bu nasıl namus anlayışıdır,nasıl akrabalıktır analık babalıktır.Utanıyorum insan olduğuma,anne olduğuma kadın olduğuma utanıyorum. Nedir bu ya öldürdükleri yetmemiş çöp gibi mezara koymuşlar,bir kefeni bile çok görmüşler.Kadınların hiçe sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz ne yazık ki.Bu mu müslümanlık bu mu insanlık bu mu erkeklik.siz gençlere daha çok acıyorum ben 60 yıldır bıktım yok sayılmaya,ne yazık ki sizde aynılarını yaşamaya devam edeceksiniz.Susup pusmaya devam ettikçe diye bağırıyorum ama sesim duyulmuyor senin gibi

 5. Sabah okudum haberlerde çok üzüldüm bende..Hislerime tercüman olmuş bu yazı ! Ona bunu yaşatanlar öncelikle amca çocukları Onları halkın eline vereceksinki yaptıklarının ne acılara malolduğunu anlasın P…ler..

 6. Çok haklısın canım, birşeyler yapma zamanı..

 7. geçen hafta beni en çok sarsan haberdi bu,başlığını paylaşıyorum sevgili Zel”Töreleri batsın”

 8. Bu eğitimsizliği lanetlemekten başka bir şey gelmiyor elimden :((

 9. Haberi seyrederken dehşete kapıldım çok üzüldüm “yedi gök sallanır bu beldeye azap inmezse şaşmayın” dedim aileme.
  Bu haber dünya medyasında da Türkiye’yi karalama kampanyalarına malzeme..
  Yazık Allah düşmanıma bile böyle bir imtihan vermesin..

 10. BU YAZIYI ACI İÇERİSİNDE OKUYORUM VE BUGÜN HİNDİSTANI AYAĞA KALDIRAN OLAY GİBİ BİZDE AYAĞA KALKALIM DİYORUM

 11. Haticeyle, Hasret aynı kişi mi?
  bende haberlerde izlemiştim
  Malesef hayatın acı gerçekleri ve bunu onaylayanların içinde malesef kadınlar da var bunu mantıklı buluyorlar.
  O erkekleri yetiştirenler de malesef bu mantıkta düşünen kadınlar… Bu da hayatımızın en acı gerçeklerinden!

 12. Allah cezalarını versin. Böyle töre mi olur, insanlıktan nasibini almamak bu bence. Hepsini geçtim, illa birilerinin ölmesi gerekiyosa o iki pisliği silselerdi dünyadan.

 13. ben haber ne bakamadigim icin simdi burda herseyi okudum :((
  ona bu rezilligi yasatan erkeklerin seylerini kesecen baska care yok utanmazlar.
  Ya nasil mektup yollucaz nasil olacakki bu ben yurt disindayim ama yinede elimden keske birsey gelse.

  • Canım, yazıda link verdim,oraya tıkladığın zaman açılan sayfadaki formu doldurup gönderebilirsin.
   Hiç bir şey yapmamaktan iyidir diye düşünüyorum.
   Sevgilerimle..

 14. Anonymous says:

  Bende haberlerde izleyince cok üzüldüm.Fakat böyle seyleri yapanlara dogru dürüst ceza verlmedigi müddetce bunlari duymaya devam edecegiz gibi geliyor.böyle kisiler yakalandiginda hapis yerine idam cezasi gelse bak bir daha böyle seyleri yapmaya cesaretleri oluyormu.Böylelerinin hapiste yan gelip yatip beslenmelerini kabullenemiyorum. Mehtap

 15. Haberlerde izlerken içim sızladı bu ne biçim bir töre..Töreleri batsın!!Bu nasıl insanlık..Bunlar kendilerine insan mı diyorlar?Yüreğim parça parça..Hasret’e bu kötülükleri yapanları,buna seyirci kalanları töre denilen saçma sapan bir uygulamanın peşinden gidenleri Allah’a havale ediyorum..

 16. OFFF OKUMASI MAHFEDİYOR YA YAŞAYANLAR!

 17. Güzel blog tebrik ederim…

 18. Canım kadının en buyuk düşmanı gene kadın ne yazık ki paşa oğlum aslan oğlum o erkek diyenler yine kadınlar erkeğin namusu yokmuşcasına zinanın sadece kadınlara günah olduğu gibi bir zihniyet var halkımda … O erkek ki yine bir başka kadınla aldatmakta karısını kadınlar eğitimsiz ve cahil ne yazıkki toplumumuzda . Erkeğin hiç mi suçu yok diyeceksin var elbet ama ben en çok kadınları suçluyorum birde caydırıcı cezalar koymayan hükümeti….

 19. Canım ben zaten gazetede okuyup bayağı bir söylenmiştim çevredekilere, Allah bu zihniyetteki erkeğinde kadınında cezasını versin! Aynen katılıyorum ve bende elimden ne gelirse yapmak istiyorum, değişsin artık şu kadersiz kızların kaderleri:((

 20. BENCE ANNE-BABAYA BÜYÜK CEZALAR VERİLSİN ÇOCUKLARINA HAKKIYLA SAHİP ÇIKAMADIKLARI TÖREYE KURBAN VERDİKLERİ İÇİN. TÖREDEN DE BÜYÜK KORKUTACAK BİRŞEYLER YAPILMASI LAZIM..
  ALLAH KORKULARI YOK BU PİSLİKLERİN NE DİYEBİLİRİM Kİ……

 21. Ben bu insanlar için sadece “sapık” diyebiliyorum. O kızın ailesindeki, babası dahil tüm erkekler sapıklar. O ailede ve onun gibi zihniyetteki evlerde doğacak kız, erkek tüm çocuklara acıyorum. Ben böylelerine insan bile demek istemiyorum.

 22. Çok önemli bir konuya değindiniz; Sizi bu yazınız için tebrik ediyorum.
  “Böyle gelmiş, böyle gider” diyen zihniyet artık bir son bulmalı…
  Yüreğinize sağlık.

 23. Anonymous says:

  töre denen şey neyse hiç anlamadım gerizekalı uçkuruna sahip çıkamayan adamlar (lafın gelişi hayvan adı yazacaktım ama hayvanlar bile onların yaptığını yapmıyor hayvanlara saygımdan yazamadım)küçük çocuklara savunmasız kadınlara veya gönüllü ilişkilere bakıyoruz eğer para alamıyorsa hemen meclis kur töre de o töre diyenler ver üç kuruş kendini satmazsa nağmerdim hem bu töre neden hep kadınlara pisliği yapan erkek cezayı çeken kadın
  sibel

 24. nicesi var bu gün yüzüne çıkmış olanı..
  Neler yaşanıyokii
  bizzat komşumuz ailesinde yaşanmıştı ben çocukken benzer bişi ama kızı köye yaşlı bir adama sattılar evlilik adı altında
  kız daha sonra dağa kaçmış
  bulup getirdiler falan
  off neler oluyoki
  isyan etmemek elde deil
  rabbim evlatlarımızı bize bağışlasın

Yorumunuzu yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.