ANA SAYFA HAKKIMDA TARİF DEFTERİ MUTFAK ÖLÇÜ TABLOSU İLETİŞİM
Kıyamet Çılgınlığı ve Gerçeği

Kıyamet Çılgınlığı ve Gerçeği

LoadingTarif Defteri'ne Ekle
Mayaların 21 Aralık Kehanetinden haberdar olmayan yok. 

Kimilerine göre,kıyamet alametleri  zahir olup,kıyamet çoktan geldiğinden,buna inanmaya dünden razı. 

Kimileri , hayatın rutininden  sıkılmış olmalı ki,  heyecan arayışından sebep, gırgır şamata derdinde. 

Büyük çoğunluk da benim gibi, çok umursamamayıp, gündelik telaşların peşinde.. 

Uzmanların söylediğine göre ise, 21 Aralık maya takviminin sonu değil, döngüsel uzun sayı takviminin 13 baktundan oluşan kısmının son günü. 

(Bir Baktun, 144,000 gündür. Onüç Baktun, tam bir çağ dönümüdür. Şu an içinde bulunduğumuz Baktun, 22 Aralık 2012′de tamamlanacak.)

 

 
Zira her ne kadar gündemi daha çok meşgul eden görüş, o tarihte her şeyin son bulacağına dair olsa da, bir kısım görüş, bu tarihte insanların büyük bir atılım yapacağına inanıyor. 

 
Benim  görüşüm de , (İyi ve güzele dair atılımların olmasını dilemekle birlikte ) büyük değişimler olmaksızın 22 Aralık sabahına uyanacak olmamız. 

Zaten, 21 Aralıkta kıyamet kopacak diye kıyametler kopartanların çoğusu bir taraftan da yılbaşı hazırlığında! 

Bu da gösteriyor ki, kimsenin o gün dünyanın sonunun yaşanacağına inandığı falan yok. 

Şirince ve Bucarach köylerinde 21 Aralık gününe hazırlananların bile, korkularından ziyade,hayatlarına bir renk katma amacında olduklarını düşünüyorum. 

 
Zaman ne gösterir henüz hiçbirimiz bilmiyoruz. 

Fakat  olayın bir de dini tarafı var. 

Bir ilahiyat öğrencisi olarak, dönem derslerime kıyametin de eklenmesini fırsat bilip, Kur-an ışığında  öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum. 

 
Kur’an-ı Kerim’de Kıyamet
 
Kur’an-ı Kerim’de ‘’Kıyamet’’  (Kesin olarak meydana gelecek olay-Gerçekleşmesi  kaçınılmaz olan olay- Kainatın büyük bir gürültü ile birbirine çarpması-Büyük felaket-) olarak isimlendiriliyor. 

İslam inancında kıyametin ne zaman vuku bulacağı sadece Allah Teâlâ’nın bildiği ve O’nun dışında hiç kimsenin bilgi sahibi olmadığı defaatle vurgulanıyor. 

 A’raf suresinde şöyle buyruluyor; 

“Sana kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar. De ki: “Onun bilgisi ancak Rabbimin katındadır. Onu vaktinde ancak O (Allah) ortaya çıkaracaktır. O göklere de, yere de ağır basmıştır. O, size ancak ansızın gelecektir.” Sanki senin ondan haberin varmış gibi sana soruyorlar. De ki: “Onun bilgisi sadece Allah katındadır. Fakat insanların çoğu bilmiyorlar” (A‘raf 7/187).
Şu durumda 21 Aralıkta kıyamet kopmayacaktır desem başım ağrımaz. 

Allah,paygamberine bile bu olayı bildirmemişken, mayaların bunu bilme ihtimalinin ne kadar zayıf olduğunu söylemeye bilmem gerek var mı? 

Kıyamet Alametleri 

Her ne kadar kıyamet günü ile ilgili kesin bilgi olmasa da,alametleri konusunda hadis ve kelam literatüründe daha çok dini,sosyal,ahlaki  mesajlar veren alametler var. 

Bunlardan  günümüzde oldukça aşikar olanlarına göz atacak olursak;

 •  İnsanların bina dikmede yarış etmesi, 
 • İlmin azalması, cehaletin yaygınlaşması,(Dini anlamda olduğunu düşünüyorum)
 • Fitnelerin ortaya çıkması,
 • Öldürme hadiselerinin artması,(Dünya kurulduğu günden bu yana hiç eksilmediği göz önüne almak gerek)
 • Servetin çoğalması,
 • İçki tüketiminin artması,(Cahiliye döneminde de bu durumun çok yaygın olduğu gerçeği de var.)
 • İkisi de hak iddiasında bulunan iki büyük Müslüman topluluğun birbirleri ile savaşması, (Bknz dünyanın dört bir yanındaki İslam coğrafyaları,Kerbela,Cemel vakaları)
 • Emanetin ehline tevdi edilmemesi 
 • İşlerin ehil olmayanlara verilmesi.
Sayıları daha da çoğaltılabilecek olan bu rivayetlerin amacı kıyametin vaktini belirlemek değil, aile ve toplumda meydana gelebilecek bozulma, dejenarasyon ve Allah’ın toplumlar için koyduğu sosyal düzen kanunlarını çiğnemenin olumsuz sonuçlarına işarette bulunmak, ahlaki çöküşü kıyamet olarak nitelendirmektedir. 

Yoksa, cahiliye dönemine baktığımız zaman, çok daha fazla zulmün ve ahlaki yozlaşmanın yaşandığını görüp,o günler ile bugünleri kıyaslayınca, bu zamanın daha düzgün olduğu kanısına bile varabiliriz.
Hasılı dünya kurulduğu günden bu yana, türlü fitnelere,haksızlıklara, ölümlere,acılara sahne olmuştur.
Her dönem bir kıyamet yaşanmıştır demek yanlış olmaz fikrindeyim.
 
Kıyametten Neden Korkayım Ki ?
Kıyamet ne zaman kopar bilinmez.
Şu durumda bize düşen,kıyameti iyi ve güzelden uzaklaşmak olarak algılayıp,   güzele yönelme halinde sebat göstermeye çalışmak.
Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim;
Ben,kıyametin dehşet ve vahşet günü olarak gösterilmesine karşıyım!
Tamam, suçlular, kötüler, zalimler  cezasını çeksinler.
Tamam, o günün korkunçluğunu düşünüp,insanlar kendilerine çeki düzen versinler.
Fakat, sanki yaşadığımız her an’ı burnumuzdan getirmek isteyen zalim bir Yaratıcı var da, kıyamet gününü de bu zulmünü gerçekleştirmek için tasarlamış gibi lanse etmesinler!
İnsanlardaki inancı korkulara esir hale getirmesinler!
 
”Kulum beni nasıl zannederse ona karşı öyleyim.’’ Buyuran Rabbi, rahmeti geniş,bağışlaması ve affediciliği bol bir Yaratıcı olarak tanıyor ve  güzel muamele göreceğime inanıyorum. 

Bu söylemler bazıları için  yanlış algılanabilir fakat, her şeyin sahibi olan O ise eğer, affetmek de, zulmetmek de ona kalmışsa, ben de aciz bir kul olarak tüm acziyetimle ‘’ Benden isteyin icabet edeyim .’’diyen O’ndan yardım dilenmişsem,elbet boş çevirmeyecek,elbet zulmetmeyecektir. 

 
Allah’ı korkunç bir varlık gösterenlerin aksine, dünyada,kıyamet ve ahirette O’na inanan ve iyi şeyler yapma mücadelesi verenleri  bir annenin yavrusuna olan  şefkatinden daha büyük bir şefkatle saracağından  zerre şüphe duymuyorum..
 
Ve O’nun seslenişiyle yazıyı sonlandırıyorum..
 

 –

 

Şayet kullarımsana benden sordularsagerçekten ben çok yakınımdırBana dua edinceduacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler kidoğru yola gidebilsinler.- Bakara Suresi: 186

 
Vesselam,veddua..

 

 
Bu yazının etiketleri:

21 yorum

 1. Zeliha’cım sana yürekten katılıyorum,kızılacak yazdıklarından yanlış anlaşılıcak hiçbirşey yok bence,,Kesin olan doğru olan Rabbimizin şefkatinin,merhametinin bol olmasıdır.Kalbi mühürlenmiş insanlardan değiliz Elhamdülillah,,yüreğine sağlık ..Paylaşım harika..Sevgiler canım.

 2. Ne güzel yazmışşın Zeliha,yüreğine sağlık:)
  Herkes yazındaki bu paragrafı hergün okuyabileceği biryere asmalı
  ‘Kulum beni nasıl zannederse ona karşı öyleyim.’’ Buyuran Rabbi, rahmeti geniş,bağışlaması ve affediciliği bol bir Yaratıcı olarak tanıyor ve güzel muamele göreceğime inanıyorum.
  Bu söylemler bazıları için yanlış algılanabilir fakat, her şeyin sahibi olan O ise eğer, affetmek de, zulmetmek de ona kalmışsa, ben de aciz bir kul olarak tüm acziyetimle ‘’ Benden isteyin icabet edeyim .’’diyen O’ndan yardım dilenmişsem,elbet boş çevirmeyecek,elbet zulmetmeyecektir

 3. 22 aralıkta hiç bişi yok gibi devam edecek herkes hayatına…güzel detaylı ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş yüreğin dert görmesin

 4. Kesinlikle katılıyorum ve inanmayanlardan hayatını normal şartlarda yine aynı telaşlarla yaşayanlardanım.Ofisteki arkadaşlarıma da bu inançları doğrultusunda gülmekteyim. Onlar öyle çok inanıyorlar ki evlerini mumla yiyecekle doldurmuşlar 🙂 diğer yandan da aynı dediğin gibi yeni yıl için hazırlanıyorlar. Temkinli olmak adına.Hep birlikte göreceğiz elbette ama korkmak için bir sebep göremiyorum . Her şey Allahtan değil mi ki.. sevgiler.

 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Yüreğinize sağlık…

 6. Ağzına kalemine sağlık,
  dolanan bunca yanlış haber cehaletinde göstergesi değil mi?
  bitmeyen inşaatlar, GOP meydanında dün bir şehit var daha yeni:(( Rabbim son buldursun bu kanı……
  okudukça içim bir garip oldu..
  çok güzel etmişsin yazmıssın, bende bloguma koyacağım bunu izninle paylaşmalıyım muhakkak…
  sevgilerimle…

 7. Yazın çok güzel olmuş. Düşüncelerini çok güzel ifade etmişsin.
  Sevgiler.

 8. Sevgili Zeliha paylaştığın bu güzel bilgiler ışığında umarım 21 Aralık’a inanan kalmaz..geleceği Allahcc’tan başka kimse görmez, bilmez. Bunlar safsata.

 9. doğruları yazmışsın, Allah senden razı olsun canım..

 10. Batı dünyası için gerçekten bir kıyamet olucak,çünkü hak ile hakikat ortaya çıkacak,müslümanlar yükselişe geçicek.Altın Çağ başlıcak inşallah…
  Ayrıca kopsa keşke,biran önce kavuşsak benliğimize,sahibimize 🙂

 11. Vallahi bu konuda konuşmaya bile korkar çekinirim.Hele de ahkam kesmeler filan Allah korusun.Rabbim’e karşı gelmek inanmamaktır mayalara inanmak,tövbe binlerce tövbeler olsun.Bildiğimiz bize öğretilen Kıyametin kopacağı ve ne zaman kopacağını sadece Allah’ın bildiği.Bunu bizlere bildirmemişken bu kıyamet hakkında konuşmak değerlendirmeler yapmak bence çok günah.Günahlardan Rabbim bizleri korusun

 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

 13. Okumaya değer çok güzel bir yazı olmuş yüreğine sağlık

 14. Zeynep,paylaşmandan mutluluk duyarım canım..
  Sevgilerimle..

 15. nede güzel anlatmışsın bitanem,

 16. canım çok haklısın nihayetinde kopacak kıyametimizde rabbim yardımcımız olsun .huzuruna imanla varmayı nasip etsin
  sevgiler

 17. Kesinlikle katılıyorum sana.. Çok güzel yazmışsın, yüreğine sağlık..
  Kıyamet alametlerini de pek çok yaşıyoruz aslında şu anda malesef..
  Şu zamanda insan dinini istediği gibi yaşayamıyor, türlü kötü görüşlere maruz kalıyor yazık..
  Allah hepimize O’nun istediği gibi bir kul olmayı nasip etsin inşallah..
  Çok sevgiler.

 18. Çok güzel paylaşmışsın Zeliha, kıyamet gerçeği elbetteki var o günleri biz görebilirmiyiz bizden sonra kaçıncı nesil görür bilemem ama alametleri yavaş yavaş görmeye başladık zaten.

 19. Allah razi olsun yavrum
  her insan ölünce kiyametini yasar
  öylede böylede yasayacagiz lakin azigimiz olmali
  sevgilerimi dualarimi biraktim guzum

 20. hiçbişi olmayacak olağanüstü.
  sadece mayaya göre yeni takvim başlıyor.
  ama olumlu enerji dalgası yayılacak.
  bunu da ancak derinden hissedenler algılayabilir, bizler değil.
  ama enerjiyi içimizden kabul etmek yeter.
  bu da yaşantımıza olumlu etki eder.
  🙂
  yani sonuçta iyi bişi.
  bizim herşeyden iyi sonuç çıkarmamız önemli işte.
  🙂

 21. güzel ve yararlı paylaşımınız için teşekkürler.yüreğinize sağlık 🙂

Yorumunuzu yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.