ANA SAYFA HAKKIMDA TARİF DEFTERİ MUTFAK ÖLÇÜ TABLOSU İLETİŞİM
Ramazanda Dondurma Tercih Edin!

Ramazanda Dondurma Tercih Edin!

LoadingTarif Defteri'ne Ekle

 

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi kuşkusuz ki tatlılardır. Fakat bütün gün aç kalan mideye geleneksel şerbetli tatlılar, yağda kızartılmış ağır hamur tatlıları ile yüklenmek oldukça sakıncalıdır. Diyetisyenler ve konunun uzmanları ise, yaptıkları açıklamalarda Ramazan’da tatlı olarak dondurmanın tercih edilmesi gerektiğini öneriyorlar. Özellikle Ramazan ayı yaz günlerine denk geldiğinde, lezzetinin ötesinde verdiği serinlik hissiyle de dondurmalar iftar sofralarını renklendiriyor.

 

Grilled-Corn-Ice-Cream

 

Ramazan’da dondurma tüketenler, kalsiyum eksiklerini kapatırlar!

Ramazan’da dondurma tüketmek, sadece tatlı ihtiyacını karşılayıp serinletmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun kalsiyum ihtiyacını da karşılar. Kalsiyumun faydaları deyince ilk etapta akıllara kemik ve diş sağlığı gelir, ama yararları elbette bununla da sınırlı değildir. Çünkü yetersiz kalsiyum almak, yağ hücrelerinde fazla yağ depolanmasına neden olur. Özetle, eğer vücudunuz yeterince kalsiyum almazsa kilo alırsınız. Gün içerisinde tüketeceğiniz 3 top dondurma, yaklaşık 1 bardak süte eşdeğer kalsiyum almanızı sağlar.

Ramazan’da dondurma yiyerek gerekli vitamin ve proteini alabilirsiniz.

İçeriğinde fosfor, magnezyum, çinko gibi mineraller, A,B2,B12, E gibi vitaminler bulunan dondurma, aynı zamanda protein bakımından da zengin bir gıdadır. İşte bütün bu vücudun doku kaybını engelleyen, kasların düzenli çalışmasını sağlayan zengin içerik, Ramazan’da dondurma tercih etmeniz için başlıbaşına bir gerekçe olabilir.

Ramazan’da dondurma ne zaman tüketilmeli?

Uzmanlar, oruç açtıktan hemen sonra hızlı bir şekilde yemeklerin tüketilmesini ve ardından hemen tatlıya geçilmesini önermiyorlar. İftar yemekleri aralıklarla tüketilmeli. Dondurmayı, iftardan bir kaç saat sonra ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Böylece sahurda yeterince dengeli beslenemeseniz bile, dondurma ile bu açığı kapatabilirsiniz.

 

ice-cream-plate-1228

Ramazan’da dondurma yiyerek kilonuzu koruyabilirsiniz.

Ramazan’da öğünlerine dikkat edip kilo almak istemeyenler, menülerine ölçüsüne dikkat ederek dondurma ekleyebilirler. Eğer şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, miktarlarını azaltıp yanına sade dondurma ekleyerek kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Kilo problemi olanlar, sade ya da meyveli dondurmaları tercih ederek soslardan uzak durmalılar. Vanilyalı ya da sade dondurmaların 100 gramında yaklaşık 200 kalori bulunurken, bu miktar şerbetli tatlılarda 350-500 kaloriye çıkabilmektedir. Ayrıca şerbetli tatlıların şekeri kana daha çabuk karıştığı için, hızla insülin salgılanmasına neden olur ve bu durumda çabuk acıkırsınız. Oysa dondurmadaki süt proteini yavaş yavaş sindirildiği için, doygunluk hissi daha kolay gerçekleşir.

Dondurmada hijyen çok önemli

Süt ve süt ürünleri, mikropların kolayca üreyip besin zehirlenmelerine neden olduğu riskli gıdalar arasında yer alır. Dolayısıyla açıkta satılan, içeriği belli olmayan, hijyen kurallarına uyumu denetlenmeyen dondurmaları tüketmek, sağlık açısından son derece tehlikelidir.

Ramazanda iftar sofralarınızı Carte D’or’un güvenilir ve lezzetli dondurma çeşitleriyle buluşturabilir, Ramazan Tatlıları arasından seçimlerinizi yapabilirsiniz.

 
Bu yazının etiketleri:

Yorumunuzu yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.