ANA SAYFA HAKKIMDA TARİF DEFTERİ MUTFAK ÖLÇÜ TABLOSU İLETİŞİM
HER MEVSİMİN YİYECEĞİ DONDURMANIN FAYDALARI

HER MEVSİMİN YİYECEĞİ DONDURMANIN FAYDALARI

LoadingTarif Defteri'ne Ekle

 

Dondurma 3000 yıl önce Romalılar tarafından sadece karı bir kaba koyup üstüne de bal ve ezilmiş meyve parçaları dökülerek icat edilmiştir. Anadolu’da bu lezzet pekmez ve bal gibi malzemeleri kar ile karıştırılarak yapılır ve adına Karsambaç denmiştir.Yaz aylarının vazgeçilmez serinletici yiyeceği olan dondurma‘nın faydalarına bir göz atalım.

Dondurmanın vitamin ve mineral deposu olması sağlığımız açısından çok faydalıdır. Dondurmanın içerisinde A vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini ve E vitamini bulunur. K vitamini açısından da oldukça zengin olan dondurma içerdiği K vitamini sayesinde kanımızın pıhtılaşması ve kanın incelmesi sağlanır. Vitaminlerin haricinde dondurma antioksidan, niasin, tiamin ve riboflavin de içerir. Bu besinler organlarımız için yararlı olup vücudumuzun direnç mekanizmasını da sağlamlaştırır. Bildiğiniz üzere dondurma sütten yapıldığı için tam bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum kemikleri ve dişleri güçlendirerek daha sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olur.

Dondurmanın bir diğer özelliği ise diğer tatlılardan çok daha az kaloriye sahip olmasıdır. Yabancı kaynaklı bir araştırmaya göre tatlı olarak düzenli dondurma yiyen bir kadının diğer insanlardan daha az kilo aldığı ortaya çıkmıştır. 1 kâse dondurmanın içerisinde ortalama 140 kalori, 7 gram yağ ve 14 gram şeker bulunur. En az kalori bulunan dondurma çeşidi ise limonlu dondurmadır. Ayrıca kaymaklı dondurma da çok az kaloriye sahiptir.Fakat dikkat edilmelidir ki dondurma satın alınan yerin güvenilir olması gerekir. Böylece bahsettiğimiz özelliklere sahip, içerisinde yapay tatlandırıcı bulundurmayan dondurmalar yiyebilirsiniz.

Londra’da yapılan bir diğer araştırmaya göre ise bir kaşık dondurmayı yediğinizde beynin orbitofrontal korteksinde bir etkilenme ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bu korteks ise beynin zevk merkezidir.Dondurma gibi donmuş ya da soğuk yiyecekler tüketmek bu merkezin uyarılmasına yol açar. Bunun dışında dondurmada bulunan trombotonin isimli bir bileşik ise ruh hali değişikliklerini engeller. Stres yapmamıza sebep olan hormonların etkisini azaltır. Sinir sistemine de rahatlatıcı etkiler yapar. Bu da dondurma yerken daha mutlu ve rahatlamış hissetmenize sebep olur.

Dondurmanın bir diğer faydası ise vücudumuz için mükemmel bir enerji kaynağı olmasıdır. Ortalama bir kâse dondurmada yaklaşık 140 kalori olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca içerisinde karbonhidrat, yağ ve proteinde içerdiği için vücudumuz bu maddeleri kullanarakta enerji sentezi yapabilir.

Ülkemizde gençlerce ve her yaştan insanlar tarafından sevilen Cornetto markasının bize sunduğu dondurmalar da bahsettiğimiz faydaları içermektedir. Normal boy bir Cornetto’da yaklaşık 230 kalori bulunmaktadır. Kalorisinin normal dondurmadan fazla olması kötü bir şey değildir aynı şekilde içerdiği süt, mineral ve vitamin miktarı da artar. Eğer fazlaca tüketmezseniz yaz aylarında serinlemek için yemek isteyebileceğiniz Cornetto’lar size hem bahsettiğimiz faydaları sağlar hem de romantik anlar. Cornetto’nun birbirinden lezzetli birçok dondurma seçeneği bulunuyor. Bunlardan bazıları: Oreolu dondurma, Chessecakeli dondurma, kaymaklı dondurma gibi. Kendi zevkinize göre sağlıklı bir dondurma kapıp tadını çıkarabilirsiniz!

 

Yorumunuzu yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.