ANA SAYFA HAKKIMDA TARİF DEFTERİ MUTFAK ÖLÇÜ TABLOSU İLETİŞİM
Enerjini Tüketme!

Enerjini Tüketme!

LoadingTarif Defteri'ne Ekle

 

 

Arkadaşlar merhaba, bu yazımda sizlerle çok önemli bir konuyu, enerji tasarrufunu veya enerjiyi verimli kullanmanın püf noktalarını paylaşmak istiyorum. Biliyorum ki,bizler enerjiyi tasarruflu kullanırsak,çocuklarımız ve eşlerimize de bu bilinci sağlamış oluruz. Bu şekilde her ailenin bilinçlenmesiyle,ne büyük bir enerji tasarrufu elde edeceğimizi düşünmek hiç zor değil. Bu konuda Enerjisa’nın bilinçlendirme iletişimini mutlaka görmüşsünüzdür. Benim dikkatimi çekti ve bu konuda deneyimlerimi size aktarmak istedim. O halde üretimden, konfor ve yaşam kalitemizden ödün vermeden, ev ekonomimize, çevre, devlet ve milletimize katkı sağlayan bir enerji tasarruf kahramanı olmak istemez misiniz? Eminim ki istersiniz. O halde gelin neler yapabiliriz hep birlikte okuyalım.

 

thumbnail_unnamed

AYDINLATMA

1- Gün ışığından mümkün olduğu kadar çok yararlanmaya çalışalım ve mobilyalarını gün ışığını engellemeyecek şekilde yerleştirelim.

2- Mümkün olduğunca doğal aydınlatmadan yararlanalım ve ihtiyaç olmadığında ışıkları açmayalım.

3- Enerji tasarruflu ampuller kullanalım ve mevcut akkor ampulleri bunlarla değiştirelim.

4- Merdiven aydınlatması gibi geçici olarak kullanılan yerlerde harekete duyarlı aydınlatma kullanırsak yapay ışığı sadece gerektiği zaman kullanmış oluruz.

5- Özellikle iş yerlerindeki lambaları temiz tutalım. Lambaların üstünde biriken toz tabakası aydınlanma seviyesini düşürür.

6- Duvarları açık renklere boyayarak daha çok ışık yansıması sağlayabiliriz.

7- Evdeki lambaları odaların köşelerine yerleştirelim. Böylece ışık köşe duvarlardan yansıyıp daha çok yayılabilir.

MUTFAK

1-Yemek pişirmede düdüklü tencere kullanalım. Yüksek basınç ve sıcaklıkta yemekler daha çabuk pişer ve % 50-75 arası enerji tasarrufu sağlanır.

2- Düdüklü tencere kullanılmıyorsak, kenarları kıvrımsız, tabanı düz kalın bakır, yan yüzleri dik ve tabanla birleştiği yerde hafif yuvarlak olan kaplar kullanalım.

3- Yemekleri mümkün olan en az suyla pişirelim ve tencerenin kapağını sıkı bir şekilde kapalı tutalım. Yemek kaynamaya başladıktan sonra ocağı iyice kısalım. Çünkü kaynama başladıktan sonra verilen fazla ısı enerjinin boşa harcanmasından başka bir işe yaramaz.

4- Kapların sadece tencere tabanına ısı verecek şekilde alev ayarlaması yapmalıyız. Elektrikli ocaklarda, tencere ve tavanın çapının elektrikli ocak çapından (plate)

daha büyük olmamasına dikkat etmeliyiz. 18 cm çapındaki bir elektrikli ocak üzerinde 15 cm çapında bir tencere kullanıldığında enerjinin % 30’u israf edilmiş olur. Elektrikli ocaklarda tencere ve tava tabanının düz olması gerekir. Böylece ısı daha iyi iletilir ve enerji kayıpları azalır.

5- Çay suyunu elektrikli ısıtıcıda (Kettle) kaynatmalıyız. Demleme sırasında ocak en küçük ve kısık konumda olmalı.

6- Donmuş yiyecekleri önce oda sıcaklığında çözdürüp, çözüldükten sonra pişirelim.

8- Yumurtaları tencere içinde pişirmek, elektrikli yumurta pişirici içinde pişirmekten %50 daha fazla enerji harcar.Kızartmaları elektrikli ocak üzerinde kızartmak, fritöz içinde yapmaktan % 25 daha fazla enerji harcar.

9- Elektrikli fırınlardan daha verimlisi konveksiyonlu fırınlardır. Bunlara turbo fırınlar da denir. Turbo fırınlar fanlar yardımıyla sıcak havayı dolaştırırlar ve çok kısa sürelerde pişirirler.

10-Fırının kapağını her açtığımızda içerideki sıcaklığı 10 °C azaltmış oluruz, bunu dengelemek için de fırın fazladan enerji harcar. Bu nedenle gerekmediği sürece fırının kapağını açmayalım.

11-Fırınımız uygunsa, aynı zamanda birden fazla yemek pişirebiliriz.

12-Mikrodalga fırınlarda pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşir. Bu nedenle geleneksel fırınlara göre %66 daha az elektrik harcarlar.

13-Fırının kendini temizleme özelliğini pişirme işlemi bittikten hemen sonra kullanalım, böylece hala içeride olan ısıdan yararlanıp temizleme işlemine daha az enerji harcamış oluruz.

14-Gerekli olmadıkça ön ısıtma yapmayalım. Yapmak gerektiğinde ise en fazla 7-8 dk ısıtmak yeterlidir.

15-Doğru boyutta yüksek enerji sınıfı (A+ ve daha üstü) bir buzdolabı kullanalım. Buzdolabı alırken ihtiyaçlarınızı düşünerek alım yapalım; boşuna gereğinden büyük ve daha fazla enerji harcayan bir buzdolabı almayalım.

16-Buzdolabını doğru şekilde yerleştirelim. Radyatör, ocak, güneş gibi ısı kaynaklarından uzak tutalım.

17-Buzdolabının kapağını sık açmayalım ve uzun süre açık bırakmayalım. 18- Buzdolabı duvarlardan belli bir mesafe uzakta olmalı ve çevresi temiz tutulmalı.

18-Buzdolabını doldururken yiyecekler arasında uygun bir mesafe bırakmaya dikkat edilmeli. Böylece hava rahatça hareket eder ve buzdolabı daha az enerji harcar.

19-Soğutma bölüm sıcaklığı 4 ile 5 °C, dondurucu bölüm sıcaklığı -20 ile -18 °C arası olmalıdır. 21- Yemekler soğuduktan sonra buzdolabına koymalıyız.

22- Sıvıları ağızlarını kapatarak, yiyeceklerimizi de sararak veya saklama kabında buzdolabına koymalıyız. Ağzı kapatılmamış sıvılar ve korunmamış yemekler salacakları buhar nedeniyle buzdolabımıza fazla enerji harcatırlar. 23- Bulaşık makinasını doldurmalı ve tam kapasite çalıştırmalıyız.

24 – Bulaşık makinasında mümkün olduğu kadar ekonomik devirli düşük sıcaklık programı tercih etmeliyiz.

25 – Bulaşıklar için en verimli yıkama sıcaklığı 50 derecedir.

26 – Bulaşık makinesi yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm. boşluk bırakarak ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlamalıyız.

EV EŞYALARI

Elektronik aletler prize takılıyken çalışmasalar bile enerji harcar. Aç-kapa düğmeli uzatma kablosu kullanmak, elektronik aletleri kullanmıyorken tek tuşla hepsini kapamaya yardımcı olur.

2- Televizyonu kumandadan değil düğmesinden kapatmalıyız. ( LED, LCD ve plazma televizyonların için bu durum geçerli değildir.)

3- Ütü en fazla elektrik enerjisi harcayan ev aletidir. Ütü yaparken son parçayı ütünün fişini çekerek ütünün kendi ısısıyla ütüleyebiliriz.

4- Buhar ayarlı ve buhar kapasitesi yüksek olan yüksek verimli bir ütü modeli seçelim.

5- Ütünün termostat ayarlı olması önemlidir.

6- Çamaşırlarını hafif nemli olarak ütüleyelim, daha kolay ütülenir.

7- Elektrik süpürgesi torbasını sık sık boşaltalım veya değiştirelim.

8- Elektrik süpürgesini mümkün olduğu kadar düşük güç oranında çalıştıralım.

9- Saçını havlu ile iyice kuruladıktan sonra saç kurutma makinası kullanalım.

10- Saçımızı düşük sıcaklıkta kısa süreyle kurutmayı deneyelim. Aynı zamanda saçımıza da zarar vermemiş oluruz.

11- Laptop kullanmayı tercih edelim. Laptoplar masaüstü bilgisayarların harcadığı enerjinin üçte birini kullanırlar.

12- Bilgisayarımızda ekran koruyucu kullanmayalım, uyku moduna alalım ya da kapatalım.

13- Ekranın kilitlenme süresini kısa tut.

14- Telefonumuzda ve bilgisayarımızda Bluetooth ve Wifi’yi kapalı tutalım.

15- Akıllı telefonunda bulunan aplikasyonları çalışır halde bırakmayalım, kapattığımızdan emin olalım.

16- Telefonun titreşim modunu kullanmayalım, ekran ışığı kısık ayarında kullanalım.

17- Enerji verimliliği en az A+ sınıfı olan çamaşır makinesi tercih edelim.

18- Çamaşır makinesi satın alırken mutlaka ihtiyaca uygun bir ürün tercih edelim. 19- Çamaşır makineni her zaman tam kapasite çalıştıralım.

20-Çamaşır makinasına az miktarda çamaşır koyduğumuzda su ve elektrik tasarruflu programları seçelim.

21-Zorunlu değilse düşük sıcaklıklarda yıkama yapmaya özen gösterelim.

22- Çamaşır tipini ve kirlilik derecesini gözeterek mümkün olan en kısa yıkama programını tercih edelim.

İKLİMLENDİRME

1- Kışın termostatları düşük sıcaklığa ayarlayalım. Oturma mekânları için 20 °C uygun bir sıcaklıktır. İstanbul iklimi için sıcaklığı her 1 °C indirmeniz yaklaşık yıllık %10 yakıt tasarrufu sağlar.

2- Geceleri ve kullanmadığımız dönemlerde termostatı 15 °C’ye indirelim. 3- Çift camlı pencere ve sızdırmaz ısı yalıtımlı çerçeve kullanalım.

3- Çatı ve dış duvarlara yalıtım yaptıralım.

4- Yoğuşmalı tip yüksek verimli kazanlar ve geniş yüzeyli ince panel radyatörler kullanalım. Radyatör önlerinde termostatik radyatör vanası , su dolaşımı için değişken devirli pompa kullanalım.

5- Perdeleri güneşli kış günlerinde açık tutalım, geceleri ise içerideki ısıyı kaybetmemek için kapatalım.

6- Isıtma sisteminin ve bacaların bakımını yılda bir kere mutlaka yaptırmalıyız.

7. Gece ön soğutulmuş odada klima çalışmaksızın uyumak daha sağlıklıdır. 8- Geceleri dış ortam sıcaklığı düştüğü dönemlerde pencereleri açarak doğal havalandırma ve soğutma yapabiliriz. Pencereleri açılmayan binalarda ise doğal havalandırma ve soğutma imkânı olan sistemler kullanalım. Buna karşılık gündüz bina içine kontrolsüz hava girişi önlenmeli, güneşin olduğu sıcak saatlerde pencereler kapalı tutulmalı.

9- İnvertörlü ve yüksek verimli klima cihazları kullanalım. Cihazın uygun kapasitede olması önemlidir. Gereğinden büyük kapasiteli cihazlar (özellikle invertörlü değilse) verimsiz çalışır ve fazla enerji tüketir.

10- Jaluzi, kepenk, perde gibi gölgeleme elemanları etkin olarak kullan. 16- Sıcak iklimlerde pencerelerde özel kaplamalı cam kullanalım.

11- Sıcak iklimlerde çatı ve dış duvar yüzeylerinde güneş ışığını yansıtan kaplamalar veya boyalar kullanalım.

12- Yüksek olmayan binaların etrafına kışın yaprağını döken ağaçlar dikmeye çalışalım.

13- Klima sisteminin bakımı ihmal etmeyelim. İç ünitede filtre değişimi veya temizliği yapmalıyız. Dış üniteleri temizlemeliyiz.

14- On yıldan yaşlı olan klimaları yenilemeliyiz. Eski klimaların yeni üretilmiş klimalara göre aynı soğutma için çoğu zaman % 40 kadar daha fazla enerji harcar.

15- Klimanın iç ünitesini direkt gün ışığından koruyalım, dış ünitenin hava alış ve atışını engelleyen bir şey olmamasına dikkat edelim.

16- Vantilatör kullanarak serinleme hissi oluşturabiliriz.

17- Havalandırma sistemlerinde egzoz havası üzerinde ısı geri kazanım cihazı kullanarak yazın gelen taze havayı soğutabiliriz.

18- Klimatize edilen ve kapısı sık açılıp kapanan binalarda girişte hava perdesi kullanabiliriz.

Bu maddelere riayet ederek,büyük enerji tasarrufu sağlamak elimizde.

Bizim ve çocuklarımızın geleceği için,enerjimizi boş yere israf etmeyelim, tasarruflu kullanarak daha aydınlık yarınlar inşa edelim. Yazımı bitirirken detaylı bilgi almak isteyen takipçilerim için enerji tasarrufu konusunda oluşturulmuş enerjinikoru.com ‘u da önermek istiyorum.

 

 
Bu yazının etiketleri:

2 yorum

  1. Hassasiyetiniz için sizi takdir ediyorum Zeliha hanım, gerçekten önemli ve faydalı bilgiler. Yalnız ben suyu ısıtıcıda(ketıl) değil ocakta kaynatmak gerekiyor diye biliyordum yanlış mı acaba? Elektriğe nazaran doğalgazın daha az enerjiyle suyu kaynattığını duymuştum.

    • Canım,bilgiler incelenip bu şekilde aktarılmış, büyük oranda bu şekilde daha tasarruflu görülmüş demek ki.Hassasiyetiniz için ben de teşekkür ederim. Sevgilerimle..

Yorumunuzu yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.